Winners of the 2020 Southland-Otago Dairy Industry Awards

Winners of the 2020 Southland-Otago Dairy Industry Awards

Winners of the 2020 Southland-Otago Dairy Industry Awards

Congratulations to Sam and Karen Bennett who were announced winners of the region’s Share Farmer of the Year category!

Sam and Karen both come from farming backgrounds, with Sam working as a qualified builder before entering the dairy industry in 2014. Karen trained and worked as an A.I technician while studying towards her Degree in Science, (majoring in Animal Science). She has been the Southland area Fertilizer New Zealand representative for the past nine years.

The Bennetts acknowledge there have been challenges to overcome, with their biggest being the flooding from the Mataura River at the beginning of February.

“We’ve never experienced flooding this bad. Dealing with the aftermath was very challenging as we had 100 hectares go underwater which meant we had 100 hectares to clean up afterwards,” they say.

“Rural support was fantastic and we were extremely grateful to receive help from volunteers in the Farmy Army!”

 

The other big winners were Eugene de la Harpe who was named the 2020 Southland/Otago Dairy Manager of the Year, and Nikayla Dodd, the 2020 Southland/Otago Dairy Trainee of the Year.

 

The following are Merit Awards given to some of the most brilliant dairy farmers in our region:

Share Farmer Merit Awards:

· DairyNZ Human Resources Award – Miguel Ortiz and Maka Morales

· Ecolab Farm Dairy Hygiene Award – Samuel and Karen Bennett

· Federated Farmers Leadership Award – Matt and Sarah McKenzie

· Honda Farm Safety, Health and Biosecurity Award – Craig McGregor and Olivia Gorton

· LIC Recording and Productivity Award – Cameron and Cassandra Spencer

· Meridian Farm Environment Award – Craig McGregor and Olivia Gorton

· Ravensdown Pasture Performance Award – Cameron and Cassandra Spencer

· Westpac Business Performance Award – Samuel and Karen Bennett

 

Dairy Manager Merit Awards:

· Landpro Most Promising Entrant – Cole Henwood

· Shand Thomson Encouragement Award – Kayleigh Cleary

· McIntyre Dick and Partners Employee Engagement Award – Gonzalo Bascur

· FMG Leadership Award – Carol Booth

· Vetsouth Feed Management Award – Eugene de la Harpe

· DeLaval Livestock Management Award – Carol Booth

· Fonterra Dairy Management Award – Eugene de la Harpe

· PrimaryITO Power Play Award – Eugene de la Harpe

· Westpac Personal Planning and Financial Management Award – Gonzalo Bascur

 

Dairy Trainee Merit Awards:

· AWS Most Promising Entrant Award – Nicole Barber

· MilkMap Farming Knowledge Award – Josh Cochrane

· Agricentre South Community and Industry Involvement Award – Krishan Ranui Dick Karetai

· Advance Agriculture Communication and Engagement Award – Nicole Coulter

· DairyNZ Practical Skills Award – Nikayla Dodd

 

Congratulations to all of the winners!

Email:
[email protected]
Call Us
Southland: 03 208 9325
Ashburton: 03 307 8927
Taranaki: 06 759 2460
Follow Us on Twitter
hokonuiradio